لینک مستقیم|دانلود پاورپوینت دیگ بخار و جایگاه آن دریک نیروگاه حرارتی|

دیگ بخار ,جایگاه دیگ بخار در نیروگاه حرارتی,نیروگاه حرارتی,دیگهای چدنیدانلود پاورپوینت دیگ بخار و جایگاه آن دریک نیروگاه حرارتی|40261946|lhb50488784|
جوینده گرامی در این پست شما فایل با عنوان دانلود پاورپوینت دیگ بخار و جایگاه آن دریک نیروگاه حرارتی را مشاهده می نمایید.دیگ بخار و جایگاه آن دریک نیروگاه حرارتی :کلمه بویلر از فعل boil به معنی جوشاندن استخراج شده و بویلر به معنی جوشاننده است . درواقع بویلرها نوعی مبدل حرارتی هستند که با گرفتن انرژی حرارتی سوخت و انتقال آن به آب سرد ، باعث تبدیل آب به بخار می شوند .نیروگاه بخاری از نظر ترمودینامیک یک ماشین حرارتی است که در آن دیگ بخار ، به عنوان منبع گرما کار می کند . انتقال و افزایش انرژی سیّال عامل که عمدتاً آب خالص است ، در دیگهای بخار صورت می گیرد . در واقع می توان گفت که دیگ بخار قلب هر نیروگاه است .
heating surface :سطح گرمایش ( ( heating surfaceیا سطح تبادل حرارتی یک بویلر عبارت است از مساحت سطحی که در معرض محصولات احتراق قرار دارد .
تشخیص پارامترهای یک بویلر از روی نمودار :این نمودار به عنوان کلیدی جهت مشخص کردن فشار کاری ، تناژ ، نوع سیرکولاسیون ، نوع بخار تولیدی و پیدایش باز گرمایش انواع بویلرها عمل می کند :

دیگهای چدنی :این نوع دیگها از قطعات چدنی مجزایی که به یکدیگر متصل می شوند ، تشکیل می شود که درآنها از تعدادی پیچ های فشاری ، واشرها ، مجرای مناسب برای عبور آب و محصولات احتراق بکار رفته است .ظرفیت حرارتی دیگهای چدنی معمولاً پایین بوده و حد اکثر در حدود 700000KCal/hr می باشد . این دیگها معمولاً در فشارهای پایین ( 3-5 اتمسفر) قابل استفاده می باشند . با افزایش یا کاهش تعداد محدودی از پره های دیگ چدنی می توان ظرفیت حرارتی آن را تغییر داد .دیگهای چدنی در مقابل زنگ زدن و خوردگی بسیار مقاوم هستند ، اما ، مشکل اصلی آنها پیدایش ترک درجداره پره هاست که به ترکیدن دیگ معروف است .•پیدایش ترک بر روی پره های دیگ می تواند به علل زیر باشد :.1برخورد مستقیم شعله به جدار پره و ایجاد تنشهای حرارتی ..2ایجاد رسوب در روی سطح داخلی پره ها و در نتیجه افزایش زمان کار مشعل و تولید شعله در محفظه احتراق دیگ ..3فشار زیاد آب داخل دیگ.4گرم و سرد شدن ناگهانی دیگ
دیگهای چدنی در طرحهای زیر ساخته می شوند :dry base wet base wet leg دیگهای فولادی :این دیگها بیشتر برای تولید آب داغ ( تحت فشار ) و بخار و اغلب در ظرفیت های بالا، استفاده می شوند .این دیگها بطور یکپارچه روی یک شاسی ساخته می شوند و بنابراین حمل و نقل آنها بسیار مشکلتر از دیگهای چدنی است .در ساخت دیگهای فولادی ازتعداد زیادی لوله های فولادی خاص استفاده می شود.عیب مهم دیگهای فولادی زنگ زدگی به ویژه در محل اتصال لوله ها با صفحات فولادی دو انتهای دیگ است .برای جلوگیری از آن لازم است ازدستگاههای سختی گیربا کنترل دقیق استفاده می شود .در دیگهای فولادی نیز مانند دیگهای چدنی می توان از طرحهایdry base ، wet base ، wet leg استفاده کرد .

فایل پاورپوینت 60 اسلاید